« April 2014 »
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

 

Username:
Password:

Updated - 2/19/2014


AJ Building Directory (Floor, Dept, Employee Name, Title and Extension)

 

LOBBY LEVEL

Community Mediation

Upshaw, Sharon

Paralegal

594-1879

 

 

 

Mail Room

McCarty, Omar

Mail Room Manager

594-1606

 

 

 

Health Services/Coordinated School Health

Giles, Rita

Administrative Secretary

594-3735

Lynch-Polos, Teri

Administrative Secretary

594-3643

McDonald, Aneisa

Coordinated School Health Specialist

594-9511

Randles, Audrey

Coordinated School Health Assistant

594-1883

Wagoner, Lisa

Supervisor of Health Services & Coordinated School Health

594-3735

 

 

 

Great Schools Partnership

Babb, Virginia

Vice President of Membership Development

215-4587

Fulbright, Valerie

Assistant to President

215-4501

Thomas, Buzz

President

215-4505

Welch, Stephanie

Vice President of Operations

215-4501

 

 

 

1ST FLOOR

Board of Education Office

Coatney, Terri

Executive Assistant

594-1630

 

 

 

Superintendent’s Office

Good, Kay

Assistant to the Superintendent

594-1620

Martin, Mary

Assistant to Chief of Staff

594-1621

McIntyre, Dr. James

Superintendent

594-1620

Oaks, Russ

Chief of Staff

594-1621

 

 

 

Transfers and Enrollment

Farmer, Penny

Administrative Secretary

594-1506

Grubb, Justin

Enrollment Administrator

594-1560

Hartsell, Brian

Supervisor of Student Enrollment and Disciplinary Hearing Authority

594-1506

 

Knox County Deputy Law Director

Kelly, Sheri

Paralegal

215-4348

Sanders, David

Deputy Law Director

215-4348

 

 

 

MEZZANINE LEVEL

Education Management Information System (EMIS)

Spencer, Gary

Project Manager

594-1903

 

 

 

 

 

 

MEZZANINE LEVEL (continued)

Family and Community Engagement

Alston, Kiera

 

 

Jackson, Tamekia

Family Resource Center Director

594-1192

Larkin, Jamea

Administrative Assistant/Senior Intern

594-9524

Matthews, Tracey

Supervisor

594-9525

 

Public Affairs

Bacon, Scott

Supervisor of Business Partnerships

594-1909

Boyd, Faye

Forms, Print Services

594-1714

Johnson, Amanda

Public Affairs Specialist I

594-2972

Hackney, Ashlee

Public Affairs Specialist II

594-1905

Kerr, Mary

Program Facilitator

594-1928

Ogden, Melissa

Director of Public Affairs

594-1905

 

 

 

3RD FLOOR

Benefits & Employee Relations

Blanton, Kristin

Benefits Manager

594-0193

Huffaker, Ashley

Insurance Manager

594-1270

Mayes, Lauren

Auditor

594-9568

Moody, Robin

Retirement Manager

594-1100

Owens, Rebecca

Director of Employee Benefits, Coordinator for OCR Compliance, Title VI, Title IX, ADA

594-1686

Parson, Adam

Safety Manager

594-1683

Sims, Alice

Administrative Secretary-Workers’ Compensation

594-1682

Seymour, Bunny

Administrative Secretary

594-1686

Wright, Donna T.

Billing Clerk

594-1685

Wuethrich, Becky

Manager of Discipline & Investigations

594-1686

 

 

 

School Nutrition

Cannon, James

Food Service Technology

594-9565

Cox, Teresa

Administrative Secretary/Food Services Payroll

594-3623

Dickl, Jonathan

Executive Director of School Nutrition

594-3614

Hall, Tonya

Administrative Secretary/Free & Reduced Lunch

594-9563

Hanna, Kelli

Vendor Liaison

594-3767

Harvey, Mary Nell

Senior Field Manager

594-1435

Lewis, Karen

Administrative Assistant

594-3640

McCown, Wanda

Senior Field Manager

594-3654

Perry-Burst, Carolyn

Nutrition Facilitator

594-3801

Teffeteller, Rita

Senior Field Manager

594-2976

 

 

 

4TH FLOOR

Facilities

Anderson, William

Construction Administrator

594-1558

Dillingham, Doug

Supervisor of Facilities and New Construction

594-1558

Webster, Dennis

Site Manager

594-1558

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4TH FLOOR (continued)

Transportation

Calway, Nancy

Regular Ed Router

594-1550

DeBusk, Frankie

Administrative Secretary

594-8019

Dillingham, Ryan

GIS Specialist

594-1550

Graves, Jeff

Transportation Lead Supervisor

594-3859

Grubb, Dr. Rick

Director of Transportation & Enrollment

594-1550

Huffaker, Gayla

Compliance Facilitator

594-1906

Kinsey, Rhonda

Compliance Facilitator

594-1532

Morgan, Darrell

GIS Specialist

594-1550

Sexton, Scott

Lead Router

594-1550

 

 

 

5TH FLOOR

Homebound Services

Draper, Dr. Gwynetta

Supervisor, Special Education and Homebound

594-1518

Wood, Debbie

RN Health Services, Medical Case Manager for Home/ Hospital Instruction

594-8006

Wright, Kelly

Administrative Secretary for Special Education and Homebound Services

594-1518

 

 

 

Psychological Services

Lukosius, Pat

School Psychologist

594-1515

Ross, Lisa

School Psychologist

594-1515

 

 

 

Student Support Services/Right to Intervention (RTI) Programs

Carlini, Dr. Ron

Special Education Specialist in RTI Program

594-3725

Grubb, Sherry

Special Education Consultant

594-3725

Hughes, Marcy

Special Education Consultant

594-3630

Renfro, Kim

Administrative Secretary to Marcy Hughes,  Richard Baughman, Mollie Seay

594-3630

Seay, Mollie

Special Education Consultant, TCI Coordinator

594-3725

 

 

 

Transition

Flynn, Michelle

Special Education Specialist

594-1490

Mayes, Lauren

Administrative Secretary to Michelle Flynn

594-1490

Pittman, Michelle

Special Education Consultant

594-1490

Wright, Jeffrey

Special Education Consultant, TCI Coordinator

594-1490

 

 

 

6TH FLOOR

KCS-TV & Web Services

Armstrong, Dave

Web Services Facilitator

594-3887

Dreher, Sean

Multimedia Communications Specialist

594-1991

Johnson, Justin

Multimedia, Design & Web Content Specialist

594-1992

 

 

 

Technology

Dickens, Pat

E-Rate Grant Accountant

4-1843/1726

Idol, Jim

Supervisor Technology/Special Programs

4-1843/1726

 

 

 

8TH FLOOR

Special Education Records

Baughman, Richard

EasyIEP and Special Education Records

594-1524

Johnson, Kathy

Administrative Secretary, Easy IEP

594-1517

Naill, Christy

Administrative Secretary, Easy IEP

594-1528

Rhines, Kelly

Administrative Secretary, Records Management

594-1516

Sims, Chandra

Administrative Secretary, Records Management

594-1527

 

Psychological Services

Dykes, Diane

School Psychological Teaching Assistant

594-1515

Gammon, Charlene

School Psychological Teaching Assistant

594-1515

Stair, Dr. Clovis

Supervisor of Psychological Services, T.P.P and S.A.P.

594-1515

Strange, Connie

Administrative Secretary

594-1514

 

 

 

Social Services, Homeless Education, Home School & Guidance

Masterson, Martha

Elementary Counselor Coach

594-1587

Henson, Becky

Administrative Secretary

594-1965

594-1562

Troutman, Anne

Secondary Counselor Coach

594-1586

Willis, Heather

Special Ed Specialist

594-1965

 

 

 

Student Support Services

Beckner, Tammie

Administrative Secretary to Teresa Clark

594-1521

Bolt, Susan

Special Education Lead Supervisor

594-1520

Clark, Teresa

Special Education Supervisor

594-1521

Gibson, Berlande

Special Education Consultant

594-1564

Hickey, Sally

Administrative Secretary to Susan Bolt, Dr. Barbara Wrushen

594-1520

Wrushen, Dr. Barbara

Special Education Supervisor

594-1520

 

 

 

9TH FLOOR

High Needs Schools

Anderson, Sam

Senior Advisor for High Needs Schools

594-9581

 

 

 

Special Education/Student Support Services

Forcina, Deb

Special Education Supervisor

594-1535

Ewoldt, Annie

Administrative Assistant, Student Support Services

594-1535

Hubbs, Valinda

Administrative Secretary to Rita Kamper, Martha Iroff, and Nicki Nye

594-1538

Iroff, Martha

Special Education Consultant

594-1538

Jenkins, Shelley

Administrative Assistant to Missy Massie

594-1540

Kamper, Rita

Special Education  Specialist

594-1538

Massie, Melissa

Executive Director of Student Support Services

594-1540

Nye, Nicki

Special Education Specialist

594-1538

Sharp, Linda

Administrative Secretary to Becky Sharpe and Melissa Massie

594-1044

Sharpe, Becky

Educational Program & Section 504 Supervisor (General Education and Special Education)

594-1044

Tucker, Summer

Special Education Consultant

594-1535

 

 

 

9TH FLOOR (continued)

Federal Programs

Harley, Ginnae

Director of Federal Programs

594-1808

Lane, Robin

Federal Programs Accountant

594-1804

Martin, Cheryl

Federal Programs Supervisor

594-8009

Stinnett, Chris

Federal Programs Technician

594-1809

Thompson, Stephanie

Federal Programs Supervisor

594-1803

Williamson, Jessica

Federal Programs Specialist

594-1802

 

 

 

10TH FLOOR

Instructional Department

Allen, Andrea

Science Supervisor (K-12)

594-1736

Beckers, Vickie

Admin Assistant to Shannon Jackson (Language Arts/Reading 6--‐12); Janet Sexton (Language Arts/Reading K--‐5), and Judy Newgent (Social Studies K--‐12)

594-1730

Bilbo, Carolynn

Admin Assistant to Andrea Allen (Science K-12), Gary Petko (Mathematics K-12)

594-1736

Burney, Libby

Elementary Math Specialist

594-1736

Dalimonte, Margo

TAP Executive Master Teacher

594-1779

Davis, Rhonda

Administrative Assistant to Dr. Alyson Lerma (ELL/Foreign Language)

594-1760

Hill, Crystal

Innovations Specialist

594-9584

Hillard, Stacy

Secondary Literacy Coach

594-8037

Lerma, Dr. Alyson

ELL/Foreign Language Supervisor

594-1760

Jackson, Shannon

Language Arts and Reading Supervisor (6-12)

594-1730

King, Hope

Administrative Assistant, Title III and ELL

594-1760

Newgent, Judy

Social Studies Specialist (K-12)

594-1730

Nixon, Theresa

Director of Instructional Technology

594-1749

Norton, Liz

TAP Executive Master Teacher

594-1724

Perry, Linda

Middle School ELA Instructional Coach

594-2988

Petko, Gary

Mathematics Supervisor (K-12)

594-1736

Petko, Katherine

Social Studies Instructional Coach

594-2981

Russell, Tami

Science Instructional Coach

594-1736

Rysewyk, Jon

Director of Innovation & School Improvement

594-9583

Sexton, Janet

Language Arts and Reading Supervisor (K-5)

594-1730

Stinnett, Anne

 

 

Sumter, Lori

ELL Instructional Coach

594-1760

Toppins, Jane

Administrative Assistant, Title II and TAP

594-1724

Wilson, Keith

TAP Director

594-8036

 

 

 

11TH FLOOR

Technology

Brothers, Larry

Network Administrator/Team Leader

216-6765

Byard, Gail

Chief Technology Officer

594-1830

Cox, Freddie

Active Directory Administrator

594-1832

Dendrinos, John

IT Asset Manager

594-1851

Ellis, Billy

Active Directory Administrator

594-1831

Gilliam, Laurie

 

 

Glenn, Steve

IT Specialist

594-1837

11TH FLOOR (continued)

 

Technology

 

Harless, Tom

School Technology Specialist

594-1293

Lambert, Brandy

IT Specialist

594-1425

Parker, Bill

Director of Technology

594-1830

Pope, Kyle

Programmer/Analyst

594-8872

Respess, Guy

Technology Specialist

594-8875

Rudder, Steve

IT Specialist

594-1842

Snyder, Joe

IT Specialist

594-1204

Stanley, Beau

IT Specialist

594-1849

Stratton, Jondale

Programmer/Analyst

594-1826

Tiller, Carol

Help Desk Operator

594-1835

Wilkerson, Mary

Computer Operator

594-1850

Wilson, Eva LeAnne

 

 

Wolfenbarger, Julie

Help Desk Operator

594-1852

 

 

 

12TH FLOOR

Humanities

Casteel, Heather

Art Specialist

594-1727

Davis, Tracy

Administrative Assistant to Dr. Jean Heise (Humanities, PE, Health, & Wellness) andMarion Quinn (Athletics)

594-1725

Heise, Dr. Jean

Humanities Supervisor/PE, Health, Wellness Specialist

594-1725

Hickson, Lisa

Humanities Specialist Administrative Assistant

594-1727

Mencer, Walter

Instrumental Music Specialist

594-1727

Mitchell, Richard

Choral Music Specialist

594-1727

Quinn, Marion

Athletics Specialist

594-1753

 

 

 

Elementary Instruction

Howard, Donna

Elementary Supervisor

594-1728

Idol, Carol

Pre-K Specialist (Voluntary)

594-1529

Lerma, Dr. Alyson

ELL and World Languages Supervisor

594-1727

Parker, Adam

Elementary Supervisor

594-1755

Satterfield, Angie

Assistant to Pre-K Specialist (Voluntary)

594-1529

Sumter, Lori

English Language Learners

594-1760

Thompson, Julie

Elementary Supervisor

594-1755

Wade, Margaret

Administrative Secretary (Theresa Wishart, Donna Howard, Susan Turner & Julie Thompson)

594-1755

Wishart, Theresa

Literacy Specialist

594-1755

 

 

 

Magnet & Music

Faulconer, John

Career Magnet Academy Principal

594-1731

Odom, Dr. Daphne

Supervisor of G/T Magnet Department

594-1731

Satterfield, Angie

Assistant to Supervisor of G/T Magnet Department

594-1731

 

 

 

Print/Publication Services

Buck, Dianne

Manager

594-1729

594-3757

Dockery, Tom

Print Services

594-1729

594-3836

12TH FLOOR (continued)

Print/Publication Services

Johnston, Steve

Print Services

594-1729

594-3837

 

 

 

14TH FLOOR

Curriculum & Instruction

Abdelrazek, Reem

Chief Accountability Office

594-1746

Alves, Dr. Elizabeth

Assistant Superintendent of Curriculum & Instruction/Chief Academic Officer

594-1750

Beckett, John

Supervisor of Research & Evaluation

594-1735

Boston, Beth

Accountability Specialist

594-1735

Brown, Ghia

Administrative Assistant to Nakia Towns

594-1705

Davis, Dr. Clifford

Executive Director of Secondary Education

594-1710

Driver, Laurie

Supervisor of Testing

594-1735

Findley, Jeana

Administrative Assistant to Dr. Elizabeth Alves

594-1750

Fowler, Cindy

Administrative Assistant to Executive Director of Elementary Schools (Nancy Maland)

594-1787

Hall, Brandy

Administrative Assistant to Millicent Smith

594-1114

Hickman, Cheryl

Supervisor of Secondary Education

 

 

Administrative Assistant to Supr. of Testing (Laurie Driver) and (Supervisor of Research & Evaluation (John Beckett)

594-1735

594-1740

Maland, Nancy

Executive Director of Elementary Education

594-1787

Price, Cindy

Administrative Assistant to Executive Director of Secondary Education (Dr. Clifford Davis) and Supervisor of Secondary Education (Cheryl Hickman)

594-1710

Sattler, Clint

Accountability Analyst

594-3889

Smith, Millicent

Director of Professional Development, Social Studies Supervisor

594-1750

Towns, Nakia

Chief Accountability Officer

594-1705

Wilson, Carole

Grant Writing & Management

594-9522

 

 

 

15TH FLOOR

Human Resources

Bell, Barbara

Administrative Secretary

594-4436

Blackburn, Pam

Administrative Secretary to Executive Director of Human Resources (Dr. Kathy Sims)

594-1090

Bolton, Scott

 

 

Busby, Lori

Administrative Secretary

594-2984

Cross, Kelly

Administrative Assistant-data entry

594-1917

Dykes, Stacey

Administrative Secretary, SearchSoft, Aesop System

594-1913

Johnson, Sandie

Administrative Assistant

594-1920

Lee, Carolyn

 

594-1910

 

Director of Operations for HR

594-1924

McCormack, Karen

Administrative Assistant-Personnel Information Reporting System for the State Department of Education

594-1921

McReynolds, Karen

Administrative Secretary

594-1918

Robillard, Leanne

Administrative Assistant

594-1911

Rucker, Adrian

 

594-1926

15TH FLOOR (continued)

Human Resources

Russell, Rodney

Human Resources Staffing Manager

594-1840

Self, Sherry

Administrative Secretary-Reception Area, enters change of

name, address, phone numbers

594-1929

594-1932

594-1934

Sims, Dr. Kathy

Executive Director of Human Resources

594-1090

Thompson, Irma

Substitutes, System-Wide Personnel

594-1919

Wolf, Christine

Administrative Asst, evaluations, tenure, Certified vacancies

594-1912

 

 

 

16TH FLOOR

Compensation

Atkins, Mike

Compensation Support

594-1692

Corum, Angie

Compensation Support

594-1690

Danford, Marty

Compensation Support

594-1691

LaBello, Patti

HR Team Leader

594-1917

Parrott, Krisden

Compensation Supervisor

594-1693

Pratt, Ada

Team Leader Compensation

594-1694

Tindell, Brenda

Compensation Support

594-1687

Yarber, Katie

Compensation Support

594-1688

 

 

 

Finance

Ashley, Leah

Senior Accountant

594-1679

Brown, Barbara

Accounting

594-1680

Henson, Michelle

Food Service Accountant

594-1057

McLeod, Lizabeth

 

 

McPherson, Ron

Executive Director of Finance

594-1681

Thomas, Bob

Assistant Superintendent for Administrative Services

594-1697

Wilson, Kevin

Supervisor of Accounting

594-1696

 

 

 

17TH FLOOR

Accounts Payable

Beeler, Diane

Administrative Secretary, Accounts Payable-Food Services

594-3738

Graham, Carolyn

Administrative Secretary (Payment of Purchase Orders)

594-1671

Jenkins, Paul

Inventory Supply Specialist

594-3869

McCarty, Omar Jr.

Requisition Clerk

594-1308

Rhea, Amy

Student Activity Accounting, Bookkeeper Support

594-1672

Underwood, Roger

Finance/Accounts Payable Supervisor

594-1676

Williams, Beverly

Administrative Secretary-Accounts Payable (Travel & Check Requests)

594-1675

 

Contact Webmaster | Site Map | Privacy Policy | View "printer-friendly" page | Login   In Japanese  In Korean  En français  Auf Deutsch  In italiano   No português  En español  In Russian  
Site powered by SchoolFusion.com © 2014 - Educational website content management